Egy blog, ami az élet szeretetéről és tiszteletéről szól

új életvitel blog

új életvitel blog

Álom, álom-tudat, alvás szükségessége

2014. október 21. - ujeletvitelblog

 images.jpg

Elmélkedés Popper Péterrel

Fel kell tennünk a kérdést: Vajon racionális gondolkodásunk jelenlegi fejlettségi szintjén át tudja-e fogni a psziché valamennyi tartományát? A megismerőképesség fejlődésével nyilván egyre többet ért meg belőle, ma még  azonban távolról sem beszélhetünk teljességről. Az előítélet-mentes vizsgálódásnak be kell látnia, hogy érzelmi és ösztönéletünk, sőt sokszor ötleteink, fantáziaképeink birodalmában is még csak az észrevevés, a konstatálás szintjéig jutott el racionális gondolkozásunk. Messze vagyunk még a teljes megértéstől, még messzebb az akaratlagos irányítástól. Tudatállapotunk ébersége tehát nem azonos szintű a lelki élet különböző területein.

Legéberebbek az intellektuális működések és a szándékos cselekvés területén vagyunk. Az érzelmek és az
akarati funkciók szerveződése az „álom-tudathoz” hasonló éberségi szinten történik, inkább csak tapasztalunk jelenségeket, történéseket, amelyeket tudomásul vehetünk, de még kevéssé vagyunk képesek szabályozni. (Pl.: rokon és ellenszenvek, szeretetek, vonzalmak, utálatok, undorok stb.)

Végül, ami ösztöndinamizmusainkat illeti, ezekről leginkább következményeikben: késztetéseinkben, vágyainkban kapunk hírt, még hiányzik a közvetlen tapasztalás és megismerés lehetősége. Úgy gondoljuk, hogy erről az állapotról beszél a mélylélektan, amikor különböző tudatszinteket ír le – a tudatos, a tudatelőttes, a tudattalan, sőt esetleg a kollektív tudattalan fogalmaival. Az utóbbiakra az álomtalan mélyalvás tudatállapota tűnik megfelelő hasonlatnak.

Popper Péter: A belső utak könyve

Az alvás szükségessége

Létezik a mély és a még mélyebb alvás, az un. „core sleep”, vagy más néven a 3-as és a 4-es fokozatú alvás.
A core sleep a hipofízis mirigyből, mely közvetlenül az agy alatt található, növekedési hormon termelését váltja ki, ami a leghatékonyabb erősítőszer. Növeli a sejtek által felvett tápanyagok mennyiségét, fokozza az izmok és a csontok növekedését és regenerációját, és általánosságban az egész testre és idegrendszerre jó hatással van.

Sajnos ahogy öregszünk, a hipofízis növekedési hormon termelő képessége romlik. Az ennek következtében végbemenő hormon szint csökkenés kapcsolatban áll az izomszövet-vesztéssel, és a szívbetegségek kockázatának növekedésével. Ennek megállításra már létezik terápia.
A szövetnövekedés és -javítás sebessége éjjel a legnagyobb, ugyanis  ekkor a legaktívabbak sejtjeink és ekkor osztódnak a leggyorsabban.
Ezért látszik meg az alváshiány a bőrön és ezért lehet igaza annak a régi elképzelésnek, miszerint az alváshiány visszafogja a növekedést.

A bejegyzés trackback címe:

https://ujeletvitelblog.blog.hu/api/trackback/id/tr36814663

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása