A szabadgyökök olyan, kémiailag aktív részecskék, amelyeknek szabad elektronjuk van, ezáltal más sejtek elektronjait elvonva igyekeznek stabilizálódni, miközben ezen sejtek működését, épségét, esetleg DNS-ét is károsíthatják. Jó esetben a szervezet védelmi funkciójában játszanak szerepet, jellemzőbb azonban, hogy az elektronok hajszolása közben a hasznos és szükséges molekulákat sem kímélik, a sejt bármely részét károsíthatják. A szabadgyökök számát külső környezeti tényezők tovább növelhetik (levegőszennyezés, szmog, UV-sugárzás, elektro-szmog, radioaktív sugárzás, ózon, rovar- és gyomirtó szerek).
Komoly szerepet játszanak továbbá az életmódbeli szokásaink:
− dohányzás
− pihenés és alváshiány
− táplálkozási szokások (telített zsírok, finomított szénhidrátok, vörös húsok, félkész-gyors ételek…)
− alkoholfogyasztás
− betegségek (diabetes, gyulladások, fertőzések)
− gyógyszerek
− fokozott vagy tartós stressz
− nehéz fizikai munka, túlzott edzés
Szervezetünk igyekszik ezeket a bajkeverőket kordában tartani, de ha túlságosan felszaporodnak vagy a szervezet védelmi vonala elégtelenné válik, létrejön a kutatók által oxidatív stressznek nevezett állapot, amely rövid ideig mindenkinél előfordul, de tartós fenn- állása esetén betegségek előidézője lehet.
Mi lehet a megoldás? Alapvetően két megoldás kínálkozik: vagy a szabadgyökök képződését, mennyiségét csökkentjük, vagy a hatásukat semlegesíthetjük külső gyökkötők, vagyis antioxidánsok bevitelével. Az antioxidánsok először körülveszik a szabadgyököt, majd a hiányzó elektront önkéntes adakozással pótolják, gátolva ezzel újabb szabadgyök kialakulását, csökkentik a már meglévők aktivitását, sőt az okozott károkat is kijavítják. Ezek az antioxidánsok lehetnek a szervezeten belüli, vagy kívülről (táplálékkal vagy táplálék-kiegészítőként) bevitt antioxidánsok. A szervezetünk által termelt antioxidánsok megfelelő mennyiségű képződéséhez azonban sok vitamin, ásványi anyag, nyomelem, energia szükséges, ezért fontos, hogy táplálékainkkal pótoljuk ezeket.
A külső antioxidánsokra jellemző, hogy védőfunkciójuk sokkal szélesebb, nagyon sokféle szabadgyökkel szemben nyújtanak védelmet, korántsem olyan specifikusak, mint a belső antioxidánsok. Különböző típusú szabadgyökök ellen védenek, a sejtek más-más részében, és fantasztikus csapatmunka eredményeként egymás segítésével, regenerálásával vagy szükség esetén pótlásával - mint egy jó hadsereg -, többszörös védelmi vonalat biztosítanak a káros gyökök ellen.
forrás: Varga Róbert